05327728020
slayt.com.tr Profesyonel Slayt Video Animasyon

Slayt nedir

Slayt İngilizce Slide yani kay(mak) kelimesinden Türkçe’ye hemen hemen olduğu gibi geçmiş bir kelimedir. Slayt dediğimizde aslında aklımıza en çok kullanılan powerpoint sunumları gelmektedir. Bu sunumlarda sayfalar arası geçişler kayma efektiyle olduğundan bu gereçlerin adı slayt olarak kalmıştır.  Slaytların ilk kullanıldığı günden bu güne kullanım alanları bir hayli genişlemiş, çeşitlenmiş ve farklılaşmıştır. Artık slaytlar perdeye ya da duvara yansıtılmış soluk yazılar ve resimler değiller. Canlı, akılda kalıcı, dikkat çekici özellikleri ile profesyonel yaşantı iş yaşantısı ve özel yaşamın en iyi kendini ifade etme şekilleri olarak ortaya çıkıyor ve kaynaklarını en iyi şekilde tanıtıyorlar.

Slayt bir başka açıklamaya göre saydam bir yüzey üzerine yansıtılmış, projeksiyonda kullanılmaya özgü pozitif görüntüdür. Yarı ya da tam karartılmış bir odada ya da açık hava bir alan kullanılacaksa doğal ortam olarak gece karanlığı da olabilir, gösterici (projeksiyon makinesi) ile beyaz perdeye ya da açık renkli duvara yansıtılan slaytlar bir çok alanda kullanılan saydam resimler kısa videolar ve görüntülerden oluşur.
Günümüzde izleme odaklı öğrenme en fazla tercih edilen öğrenme şeklidir. Hayat akışının yoğunluğu insanlara bilgiye en kısa şekilde ulaşmanın yollarını aratmıştır. En pratik bilgi edinme şekli ise izleyerek öğrenmedir. Bu nedenle özellikle son yıllarda internet üzerinden bilgiye ulaşma en çok tercih edilen ve en kısa yol oldu. Teknoloji böyle hızlı ilerlerken bilgi edinme gereksinimi fazlalaştı ve çeşitlendi. Artık eğitim teknikleri içine de görsel eğitim yerleşmiş durumda okullarda zorunlu olması gereken bilgisayar odaları projeksiyon makineleri ve akıllı tahtalar günümüzdeki görselliğe verilen önemin en büyük kanıtı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.